English / Persian
امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
با سلام مزایا و معایب بسته بندی تیوپی چیست؟چه جنس از تیوپ مناسب مواد غذایی میباشد؟آدرس کارخانجات تولید کننده ماشین آلات بسته بندی کجا میباشد؟
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

پنج شنبه 11 دی 1393
 مریم ترابیان کاخکی

تیوب نوعی ظرف بسته‌بندی نرم است که برای انتقال و نگهداری مایعات غلیظ و پرچگال نظیر خمیر دندان، چسب، شکلات مایع، رنگ نقاشی، پمادها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده و خروج مایع، مصرف کننده باید تیوب را بفشرد. جنس تیوب‌ها پلاستیک، لمینت یا آلومینیومی است. مقطع عرضی تیوب‌ها بیضی است و شکل عمومی آنها استوانه‌ای است. ته تیوب‌ها در ابتدا باز بوده که بعداً" پرس و مسدود می‌شود.

بسته بندی تیوپی ، يكي از اصلي‌ترين انواع بسته‌بندي در صنايع مختلف به ويژه صنايع دارويي، غذايي و بهداشتي و آرايشي تبديل گرديده است    . 

مزایا:

1-تيوب يكي از مناسب‌ترين انواع بسته‌بندي براي محصولاتي است كه به اكسيد شدن يا عوامل ميكروبيولوژيكي حساس هستند.

2- تيوب يك راه حل مناسببرای بسته بندی  انواع مايعات و نيمه مايعات است.

3- يكي از عوامل اصلي اين محبوبيت در صنعت بسته‌بندي را مي توان سهولت استفاده، عدم آسيب پذيري در هنگام حمل و نقل و استفاده و خواصي همچون سبكي به ويژه در انواع پلاستيكي آن اشاره نمود.

4-تيوب از آن نوع بسته‌بندي‌هايي است كه در انتهاي مصرف، حداقل مواد را در انتهاي ظرف باقي مي گذارد.

ماشين‌هاي تيوب پركن، چه خودكار و چه نيمه خودكار، براي پر كردن تيوب‌ها كاربرد دارند كه پس از انجام عمليات پر كردن، انتاي تيوب را نيز پرس نموده و آن را كاملا مي بندند. اين ماشين‌ها از بخش‌هاي مختلفي همچون، سيلوي تيوب‌ها، سامانه راهنمايي تيوب‌ها به سمت بخش پركن كه معمولا به صورت يك ميز چرخشي با يك تسمه چرخشي مي باشد، و در نهايت بخش پركن، درپوش و تاريخ زن تيوب‌ها، تمامي اين بخش‌ها در پشت يك صفحه ايمني واقع شده‌اند كه كاربر دستگاه را از هر گونه تصادف و يا صدمات احتمالي مصون نگه مي دارند. به محض اين كه كاربر اين صفحه ايمني درب مانند را باز مي كند، ماشين به صورت خودكار از كار باز مي ايستد. تمامي دستورات احتمالي كه كاربر بايد به ماشين بدهد، از قبيل روشن كردن، خاموش كردن، سرعت دستگاه و درجه حرارت دوخت ته تيوب‌ها، از طريق بازوي چرخشي كه به راحتي جا به جا مي شود،  انجام مي پذيرند    .سيلوي تيوب‌ها بخشي است كه كاربر مقدار زيادي از تيوب‌ها را در هر نوبت قرار مي دهد و ماشين به صورت خودكار و به تدريج از سيلو برداشته و عمليات پركردن و غيره را بر روي آنها انجام مي دهد. وقتي ماشين تيوب را از دستگاه برداشت، آن را به سمت بخشي كه آن را اصطلاحا لانه مي ناميم هدايت مي كند. لانه بخشي است كه تيوب را به ظرافت نگهداري كرده تا عمليات مختلف بر روي انجام پذيرد. البته در يك ماشين تيوب پركن بيش از يك لانه وجود دارد. با هر چرخش ميز گردشي، تيوب به سمت ايستگاه بعدي كار هدايت مي شود. البته كار تمامي بخش‌ها به صورت همزمان است و در هيچ لحظه‌اي، بخش‌هاي مختلف دستگاه از كار باز نمي ايستند. اولين ايستگاه كار در اين نوع ماشين‌ها، معمولا بخش پيمانه‌ گيري است كه تمامي تيوب‌ها را در يك شكل و اندازه و البته با يك حجم مشخص و ثابت از مواد به بخش بعدي دستگاه انتقال مي دهد. در بخش بعدي كه بخش پركن دستگاه مي باشد، ميزان مشخص شده مواد، پر مي شود كه اين عمليات وابسته به نوع تيوب مي تواند از بالا يا از ته تيوب انجام بپذيرد. البته در اين تصميم گيري، غلظت مايع نيز بي تاثير نيست    .ميزان موادي كه در هر تيوب پر مي شود، وابستگي بسياري به نوع تخليه تيوب نيز دارد. قسمت پيمان گيري دستگاه را مي توان با يك سرد كننده يا يك بخاري مجهز نمود و عمليات دلخواه را بر روي مواد، قبل از پر شدن، انجام داد. از ديگر تجهيزاتي كه مي توان در اين بخش به كار گرفت، ميكسر مي باشد. برخي از ماشين‌هاي تيوب پركن به يك تيوب تزريق كننده گاز مجهز مي باشند كه قبل يا بعد از انجام عمليات پر كردن، مقداري گاز را به تيوب تزريق مي نمايد و به اين ترتيب، زمان مصرف و نگهداري مواد را افزايش مي دهند. پس از اتمام عمليات پر كردن،‌ ته تيوب به دو روش بسته مي شود. روش اول به وسيله دمش هواي گرم بر انتهاي تيوب و تحت فشار قرار دادن آن به وسيله دستگاه دوخت مي باشد كه البته مختص تيوب‌هاي پلاستيكي است، يا اينكه انتهاي تيوب را ابتدا پرس و سپس رو به عقب تا مي زنند كه مختص تيوب‌هاي آلومينيومي است. نوع دوخت ته تيوب‌ها نيز مي تواند صاف يا رده دار باشد و يا اينكه به آن شكل خاصي داد. با تجهيز دستگاه به يك سوراخ زن مي توان انتهاي تيوب را سوراخ زد     (eurohole) تا امكان آويزان شدن را داشته باشد كه البته انجام اين كار مي تواند خود به فروش بهتر و ظاهر جذاب‌تر تيوب‌ها بر روي قفسه فروشگاه‌ها موثر باشد    .

مواد اولیه مختلف تیوب شامل پلی اتیلن، ادمر و ایوال تهیه شده از معتبرترین شرکت های تولید کننده اروپای غربی که دارای تأییدیه های لازم از سازمان های جهانی نظارتی چون     F.D.A آمریکا و     B.P.F انگلستان و     TUV آلمان می باشند    . 

پلی اتیلن در لایه داخلی و خارجی تیوب های پلاستیکی با به وجود آوردن یک محیط بهداشتی، سلامت محتوای تیوب را تضمین می نماید. لایه ایوال به عنوان لایه محافظ گازهای خارجی به ویژه اکسیژن به درون تیوب و خروج رطوبت و مواد معطر از داخل تیوب جلوگیری می نماید.همچنین لایه ادمر به عنوان یک لایه چسباننده مخصوص، نقش لمینه کردن لایه های مختلف با یکدیگر را بعهده دارد.

تیوب های چند لایه: با پیشرفت های دنیای بسته بندی و نیاز انسان ها به بسته بندی های زیبا ، جذاب ،  انعطاف پذیر و جابجایی آسان تر ، تیوب های چند لایه جایگاه مطلوبی در صنایع بهداشتی وغذایی و آرایشی پیدا کرده اند . نسل قدیمی تر این بسته بندی ها ، تیوب های آلومینیومی بوده که هم اکنون نیز با توجه به نیاز برخی محصولات به شرایط خاص در حال تولید و مصرف می باشند . با توجه به نیاز به کیفیت با چاپ بهتر و با ثبات تر در صنایع آرایشی و غذایی و بهداشتی که جنبه تبلیغاتی نیز دارد و همچنین انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی بسته بندی  ، ساختار این نوع بسته بندی از یک تکه و تک لایه  به صورت چند تکه و لمینت ( لایه لایه ) تغییر یافت . با این نوع تغییر ، قابلیت های بسته بندی های مذکور افزایش یافته و با تغییر در نوع و ساختار لایه ها ، خواص فیزیکی و مکانیکی متنوعی حاصل می شود که منجر به افزایش کاربری این نوع بسته بندی ها در زمینه های مختلف از آرایشی و بهداشتی تا غذایی و صنعتی شده است     .  

در حال حاضر سه نوع تیوب جهت بسته بندی وجود دارد     :  

 

    1- تیوب های آلومینیومی     

2- تیوب پلاستیکی

3- تیوب لمینت

 

* تیوب آلومینیومی

ماده اولیه تولید هر عدد تیوب آلومینیومی یک عدد قرص یا پولک از جنس آلومینیوم با میزان خلوص 7/99 درصد می باشد که بر اثر ضربه پرس سنگین و اکسترود آن به صورت لوله یکپارچه تبدیل شده و متعاقب آن، طی 12 مرحله تکمیلی شامل کوره آنیلینگ، لاک داخل، چاپ طرح، لاتکس آب بندی و کپ بندی و ... به شکل تیوب کامل درآمده و آماده استفاده می باشد که متعاقبا توسط دستگاه های مخصوص فیلینگ (پرکن) از قسمت انتها فرآورده در آن تزریق و لبه انتهایی پرس می گردد.  

تولید پولک آلومینیومی که تولید آن نیز در شرکتهای مختلف انجام می پذیرد، خود به تنهایی دارای پروسه تولید خاصی است. تولید تیوب آلومینیومی با بهره برداری از ماشین آلات آلمانی سه خط تولید اتوماتیک در سایزهای قطر 5/13، 19، 23، 25، 30 و 35 میلی متری و با نوسان طول دلخواه انجام می گیرد. در داخل این تیوپ نوعی لاک شیمیایی اسپری می گردد تا از تاثیر متقابل فرآورده محتوی تیوپ با آلومینیوم جلوگیری به عمل آید. نوع لاک با توجه به خاصیت شیمیایی محتوی تیوب از جمله اسیدی، قلیایی، غذایی و ... انتخاب می گردد. همچنین نوع و سایز نازل تیوب بر حسب نوع کاربری آن انتخاب می گردد مثل تیوب های نازل بلند جهت کاربری چسب و داروهای چشمی.

*تيوپ لمينيت 

 تيوپ هاي لمينيت كه كاربردي وسيع در صنايع بهداشتي و آرايشي و غذایی همچون بسته بندي خمير دندان، كرم، عطر و... دارند، در سايزهاي 22، 25،30 ميلي متري توليد مي شوند. اين تيوپ به دليل خواص پوششي خود، در برابر خوردگي و شرايط محيطي مقاوم بوده و از وزن پايين تري نسبت به تيوپ هاي آلومينيومي برخوردار هستند

ویژگی های تیوب های لمینیت : 

·       امکان تولید تیوپ لمینت با قطرهای 25و 35 میلی متر(15 تا 150 میلی لیتر) با ظرفیت تولید سالیانه 40000000 تیوپ. 

 چاپ افست با کیفیت بالا. 

 گستره وسیع در رنگ درب ها. 

 تیوب با درز جوش از جنس ABL (با لایه محافظ آلومینیوم) جهت بسته بندی محصولات با مصارف ویژه با پیشرفته ترین امکانات طراحی و چاپ. 

 امکان چاپ تا 6 رنگ روی کلیه رول های پشت چسب دار و فیلم های پلیمری . 

 امکان تولید تیوب با سیل آلومینیوم لمینت(ممبران) دهانه خروجی. 

* تیوب های پلاستیکی :

·       بدون درز بودن تیوب پلاستیکی استفاده از کل سطح را جهت طراحی و چاپ امکان پذیر می سازد.

·       تیوپ پلاستیکی یک، سه و پنج لایه (با لایه محافظ EVOH ) در سایزهای 60-19 میلی متر، جهت بسته بندی نیمه جامدات در حجم های 500-5 میلی لیتر با ظرفیت تولید سالیانه /000/80000 تیوپ.

·       تنوع در 7 سایز، امکان بسته بندی نیمه جامدات از 500-7 میلی لیتر را امکان پذیر می سازد 

·       لایه EVOH به عنوان لایه محافظ از تبادل گازهای خارج و داخل تیوب جلوگیری می نماید.

·       تنوع درب های استند پیچی (Stand-Screw )و فیلیپ تاپ پرسی  (Oriented Press)  و چشمی Eye Nozzle با پرداخت های مات و براق.

·       امکان فویل استمپینگ ( طلا کوب و نقره کوب) با بهره گیری از رنگهای متنوع بر روی بدنه و درب تیوپ.

·       امکان تولید انواع تیوب ودرب رنگی و شفاف.

·       امکان چاپ تا 8 رنگ با لایه وارنیش مات و براق.

·       امکان تولید با دهانه خروجی(Orifice) در اندازه های مختلف برای محصولات با ویسکوزیته های متفاوت.

·       امکان تولید تیوب با سیل آلومینیوم لمینت(ممبران) دهانه خروجی. 

موارد کاربرد تیوبها در زمینه بسته بندی انواع خمیردندان، کرم های بهداشتی، رنگ مو، کرم، شکلات کاکائو، انواع پمادهای دارویی و انواع چسب می باشد. همچنین در بخش محصولات پلاستیکی، بطری های پلی اتیلن جهت بسته بندی انواع شامپوها، محلول ها و قرص های دارویی، مواد غذایی از قبیل روغن مایع و شربت نوشیدنی، مایع ظرفشویی و محلول پاک کننده و سفیدکننده مورد استفاده قرار می گیرند.به دنبال پيشرفت هاي جهاني در عرصه صنعت بسته بندي و با توجه به تقاضاي بازار در زمينه نياز به بسته بندي در تيوبهاي شكيل تر، شركت صنايع بسته بندي البرز به منظور همگامي با پيشرفتهاي جهاني در سال 1381 نسبت به تأسيس واحد توليدتيوب لمينت (چند لايه) اقدام نمود و ضمن خريد يكدستگاه تمام اتوماتيك توليد تيوب لمينت از شركت AISA سویيس نسبت به عرضه تيوب لمينت در دو نوع PBL و ABL گامي جديد در اين صنعت برداشت. اين نوع تيوب ها كه از نظر مكانيسم توليد با تيوب هاي آلومينيومي كاملاً متفاوت هستند از رول شدن ورق هاي لمينت 5 لايه (كه قبلاً چاپ آن انجام گرديده ) و جوش شولدر سرشانه به آن توليد مي گردند. جنس ورق ها از لايه هاي پليمري تشكيل شده و در حال حاضر وارداتي است و امكان ساخت آن در داخل كشور وجود ندارد. در ورق هاي لمينتABL نسبت به PBL يك لايه ورق فويل آلومينيوم به كار رفته است. انتخاب هر يك از دو نوع ورق بسته به نظر مشتري و به تناسب نوع فرآورده داخل تيوب انتخاب مي گردد. ورق هاي PBL داراي انعطاف پذيري بيشتر بوده و معمولاً جهت كرم هاي بهداشتي مورد استفاده قرار مي گيرند وليكن ورق هاي ABL بدليل داشتن يك لايه فويل مياني، از مقاومت بيشتر و عدم نفوذ نور به داخل تيوب برخوردار بوده و بيشتر جهت بسته بندي خمير دندان ها و يا كرم ها و موادي كه نسبت به نور حساسيت دارند، به كار مي روند.

لازم بذكر است امكانات و مزاياي چاپ روي تيوب لمينت از حيث دقت، كيفيت و تنوع رنگ به مراتب گسترده تر از امكانات چاپ روي تيوب آلومينيومي مي باشد.

در پروسه توليد اين نوع تيوب، ورق هاي لمينت به صورت رول هاي 700 متري پس از انجام مراحل چاپ طرح روي آن توسط ماشين به قطعات مورد نظرCUT شده و پس از تبديل شدن به تيوب ، محل نازل آن به صورت اتوماتيك به وسيله نوعي ورق 2 لايه (آلومينيوم- پلاستيك) سيل و پلمپ مي گردد تا موارد بهداشتي آن كاملاً رعايت گردد. 

 

جهت اطلاع از کارخانجات تولید کننده ماشین آلات بسته بندی به بانک جامع صنایع بسته بندی در همین سایت و همچنین  به سایتهای زیر  مراجعه فرمایید .

http://foodkeys.com/ و http://www.iranfoodex.com/ 

 

 

 

  
جمعه 28 آذر 1393
 امیررضا محمودآبادی

با توجه به خواص منحصر به فرد تيوب، اين نوع بسته‌بندي به يكي از اصلي‌ترين انواع بسته‌بندي در صنايع مختلف به ويژه صنايع دارويي، غذايي و بهداشتي و آرايشي تبديل گرديده است.

تيوب يكي از مناسب‌ترين انواع بسته‌بندي براي محصولاتي است كه به اكسيد شدن يا عوامل ميكروبيولوژيكي حساس هستند. از انواع ديگر موادي كه تيوب برايشان يك راه حل مناسب به نظر مي رسد مي توان به كرم‌هاي دست و صورت، شامپو، انواع خمير ريش و خمير دندان، انواع كنسانتره، چسب و ديگر انواع مايعات و نيمه مايعات اشاره كرد. يكي از عوامل اصلي اين محبوبيت در صنعت بسته‌بندي را مي توان سهولت استفاده، عدم آسيب پذيري در هنگام حمل و نقل و استفاده و خواصي همچون سبكي به ويژه در انواع پلاستيكي آن اشاره نمود. البته نبايد از سهولت استفاده و همچنين دقت در استعمال موادي كه در تيوب‌ها بسته‌بندي مي شود به سادگي گذشت. همچنين تيوب از آن نوع بسته‌بندي‌هايي است كه در انتهاي مصرف، حداقل مواد را در انتهاي ظرف باقي مي گذارد. ماشين‌هاي تيوب پركن، چه خودكار و چه نيمه خودكار، براي پر كردن تيوب‌ها كاربرد دارند كه پس از انجام عمليات پر كردن، انتاي تيوب را نيز پرس نموده و آن را كاملا مي بندند. اين ماشين‌ها از بخش‌هاي مختلفي همچون، سيلوي تيوب‌ها، سامانه راهنمايي تيوب‌ها به سمت بخش پركن كه معمولا به صورت يك ميز چرخشي با يك تسمه چرخشي مي باشد، و در نهايت بخش پركن، درپوش و تاريخ زن تيوب‌ها، تمامي اين بخش‌ها در پشت يك صفحه ايمني واقع شده‌اند كه كاربر دستگاه را از هر گونه تصادف و يا صدمات احتمالي مصون نگه مي دارند. به محض اين كه كاربر اين صفحه ايمني درب مانند را باز مي كند، ماشين به صورت خودكار از كار باز مي ايستد. تمامي دستورات احتمالي كه كاربر بايد به ماشين بدهد، از قبيل روشن كردن، خاموش كردن، سرعت دستگاه و درجه حرارت دوخت ته تيوب‌ها، از طريق بازوي چرخشي كه به راحتي جا به جا مي شود،  انجام مي پذيرند.

سيلوي تيوب‌ها بخشي است كه كاربر مقدار زيادي از تيوب‌ها را در هر نوبت قرار مي دهد و ماشين به صورت خودكار و به تدريج از سيلو برداشته و عمليات پركردن و غيره را بر روي آنها انجام مي دهد. وقتي ماشين تيوب را از دستگاه برداشت، آن را به سمت بخشي كه آن را اصطلاحا لانه مي ناميم هدايت مي كند. لانه بخشي است كه تيوب را به ظرافت نگهداري كرده تا عمليات مختلف بر روي انجام پذيرد. البته در يك ماشين تيوب پركن بيش از يك لانه وجود دارد. با هر چرخش ميز گردشي، تيوب به سمت ايستگاه بعدي كار هدايت مي شود. البته كار تمامي بخش‌ها به صورت همزمان است و در هيچ لحظه‌اي، بخش‌هاي مختلف دستگاه از كار باز نمي ايستند. اولين ايستگاه كار در اين نوع ماشين‌ها، معمولا بخش پيمانه‌ گيري است كه تمامي تيوب‌ها را در يك شكل و اندازه و البته با يك حجم مشخص و ثابت از مواد به بخش بعدي دستگاه انتقال مي دهد. در بخش بعدي كه بخش پركن دستگاه مي باشد، ميزان مشخص شده مواد، پر مي شود كه اين عمليات وابسته به نوع تيوب مي تواند از بالا يا از ته تيوب انجام بپذيرد. البته در اين تصميم گيري، غلظت مايع نيز بي تاثير نيست.

ميزان موادي كه در هر تيوب پر مي شود، وابستگي بسياري به نوع تخليه تيوب نيز دارد. قسمت پيمان گيري دستگاه را مي توان با يك سرد كننده يا يك بخاري مجهز نمود و عمليات دلخواه را بر روي مواد، قبل از پر شدن، انجام داد. از ديگر تجهيزاتي كه مي توان در اين بخش به كار گرفت، ميكسر مي باشد. برخي از ماشين‌هاي تيوب پركن به يك تيوب تزريق كننده گاز مجهز مي باشند كه قبل يا بعد از انجام عمليات پر كردن، مقداري گاز را به تيوب تزريق مي نمايد و به اين ترتيب، زمان مصرف و نگهداري مواد را افزايش مي دهند. پس از اتمام عمليات پر كردن،‌ ته تيوب به دو روش بسته مي شود. روش اول به وسيله دمش هواي گرم بر انتهاي تيوب و تحت فشار قرار دادن آن به وسيله دستگاه دوخت مي باشد كه البته مختص تيوب‌هاي پلاستيكي است، يا اينكه انتهاي تيوب را ابتدا پرس و سپس رو به عقب تا مي زنند كه مختص تيوب‌هاي آلومينيومي است. نوع دوخت ته تيوب‌ها نيز مي تواند صاف يا رده دار باشد و يا اينكه به آن شكل خاصي داد. با تجهيز دستگاه به يك سوراخ زن مي توان انتهاي تيوب را سوراخ زد (eurohole) تا امكان آويزان شدن را داشته باشد كه البته انجام اين كار مي تواند خود به فروش بهتر و ظاهر جذاب‌تر تيوب‌ها بر روي قفسه فروشگاه‌ها موثر باشد.

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)