English / Persian
امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
من در تهیه و بسته بندی دسر (تیرامیسو زله فعالیت میکنم که در ان از خامه و پنیر خامه ای استفاده میشود ولی پس از یک هفته کپک میزنن چه موادی باید به انها اضافه کنم ممنونم
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

دوشنبه 16 تیر 1393
 نسیم صادقی

ازانجایی که دسرهاحاوی شیرو یا فراورده های شیری هستند وشاید شیر را بتوان حساس ترین و پیچیده ترین ماده غذایی به حساب آورد ، حساسیت فوق العاده آن به نور و اکسیژناز عمده دلایل فساد زودرس و اتلاف خواص ارگانیک شیر میباشد . اکسیداسیون شیر در مجاورت نور بدین معنیاست که نور دارای انرژی بالایی در قسمتهایی از طیف میباشد که این امر موجب فرایند اکسیداسیون چربی ها وویتامین ها در شیر میشود وبرای جلوگیری از ایجادکپک ازبسته هایی استفاده میکنندکه در برابر نوری که در معرض آن قرارگرفته اند محافظت میکنند ، اما درویژگیهای معینی با پاکتهای کارتنی مشترک میباشند و آن عدم جذابیت و قابلیت بازیافت کامل این نوع بسته بندی هاست .  می توان آثار کپک زدگی در محصولات لبنی را نشان شاخص بهداشت نامناسب دانست وباید گفت: مشاهده کپک در محصولات لبنی ودسرهابیانگر وجود مشکل در طراحی کارخانه، بهداشت محیط و در کل فرآیند تولید است که از نظر فرهنگی و بهداشتی مطلوب نیست.گاهی منشا این آلودگی‌ها به ماده اولیه یعنی شیر ورودی به کارخانه، هوای محیط یا بسته بندی‌های آلوده و غیربهداشتی برمی‌گردد.با تأکید بر نظارت وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در فرآیند تولید همه فرآورده‌های تخمیری استاندارد ملی یک حد مجاز برای تعداد سلول‌های کپک موجود دردسرهای ماست تعیین کرده است، به طوری که در هر میلی لیتر از ماست تعداد این سلول‌ها نباید بیشتر از ۱۰۰ باشد.لزوم نگهداری دسر های ماست در دمای ۵ تا ۷ درجه سانتی گراد است. بسته بندي اسپتيک و UHT در بخش دسرشيری در حال تغيير و تحول است. اين فرآيندها، به ويژه اسپتيک، فروش دسرشير در بخش هاي مختلف فروشگاه ها مانند بخش محصولات پروتئيني و يا بخش فروش نان را ساده ساخته و همچنين فروش آن را در کانال هاي مختلف توزيع، تسهيل مي نمايد. از جمله اين کانال هاي توزيع مي توان به تحويل مستقيم فروشگاهي براي سهولت انبارداري، ماشين هاي خود کار فروش مواد غذايي و حتي استاديوم هاي ورزشي اشاره نمود. کارشناسان عنوان مي کنند که بسته بندي اسپتيک سبز- سازگار با محيط زيست- است چرا که به سادگي بازيافت شده و انرژي کمتري براي انبارداري و حمل و نقل آن مصرف مي شود. 

دستگاه کنترل و مانیتورینگ دستگاه کین دستگاه ها شامل بسته بندی پنیر ، بسته بندی ماست ، بسته بندی شیروانواع دسرهای شیری می باشد که به علت متفاوت بودن دستگاه ها ، کنترل ها با یکدیگر متفاوتند . مثلاً برای بسته بندی ماست لیوانی از سیستم کنترل PLC مدل PK200 استفاده شده است که دارای 64 ورودی و خروجی دیجیتال می باشد و از یک فلودیاگرام برای نمایش کارکرد قسمت های مختلف سیستم و نشان دادن خطاها استفاده گردیده است. 

 

منابع:

گريت اسميت*دكتر رضوان پوراحمد ،دكتر وجيهه فدائي. فراوري شير بهبود كيفيت فراورده هاي دربسته بندی 

    . لبني 1386 

امير محمد مرتضويان ، سارا سهراب وندي. پروبيوتيك ها و فرآورده هاي غذايي پروبيوتيك 1385 

دكتر كيانوش خسروي داراني ، دكتر محمدرضا كوشكي. پروبيوتيك ها در شير و فرآورده هاي آن1387

  
جمعه 14 تیر 1392
 سحر نایبندی آتشی

بسته بندی فعال نوعی بسته بندی است که علاوه بر داشتن خواص بازدارندگی اصلی بسته بندی های معمول ( مانند خواص بازدارندگی در برابر گازها و بخار آب و تنش های مکانیکی) با تغییر شرایط بسته بندی ایمنی، ماندگاری یا ویژگی های حسی ماده غذایی را بهبود می بخشد و در عین حال کیفیت آن را حفظ می کند. استفاده از بسته بندی فعال، یکی از روش های نوین برای نگه داری مواد غذایی به حالت تازه است. بسته بندی فعال می تواند نقش های متعددی داشته باشد که در بسته بندی های رایج وجود ندارد، این نقش ها عبارتند از:

-         فعالیت ضد میکروبی 

-         گرفتن اکسیژن، رطوبت 

-        رها کردن مواد طعمی 

همچنین نوعی بسته بندی ضد میکروب وجود دارد که درآن از فساد و از رشد میکروارگانیسم های بیماری زای آلوده کننده مواد غذایی جلوگیری می شود. با افزودن مواد ضد میکروب در سیستم بسته بندی یا به کارگیری پلیمرهای ضد میکروب که نیازمندی های بسته بندی مورد رضایت مصرف کننده را تامین کند، می توان به عملکرد ضد میکروبی جدیدی دست یافت. بسته بندی ضد میکروب فعال خواص برتر و ویژگی های بازدارندگی بهتری دارد. این ویژگی ها از راه افزودن عناصر و اجزای فعال به سیستم بسته بندی یا با به کارگیری پلیمرهای دارای عملکرد فعال حاصل می شود. هنگامی که سیستم بسته بندی فعالیت ضد میکروبی را القا می کند، سیستم یا مواد بسته بندی به وسیله افزایش دوره تاخیر و کاهش سرعت رشد یا تعداد میکروارگانیسم های زنده، رشد میکروب را محدود یا از رشدآن جلوگیری می کند. بسته بندی های ضد میکروب می تواند روش مناسبی برای نگهداری مواد غذایی تازه باشد. در بسته بندی های ضد میکروب انتشار مواد ضد میکروب از ماتریس پلیمر به سطح ماده غذایی به شکل آهسته و در زمان طولانی انجام می شود. در نتیجه برای مدت طولانی غلظت زیادی از ماده ضد میکروب در سطح فرآورده وجود دارد. مواد ضد میکروب از راه کاهش سرعت رشد و طولانی کردن فاز تاخیری میکروارگانیسم ها یا غیر فعال کردن و نابوددی میکروب ها باعث افزایش ماندگاری فرآورده های غذایی می شوند.


 

منبع: ارومیه ای، ع. 1389. پلاستیک های بسته بندی مواد غذایی و دارویی، اصول و روش های آزمون.انتشارات ایده پردازان فن و هنر، تهران.

 

  
پنج شنبه 13 تیر 1392
 فريبا نقي پور

يك گروه از مواد ضد ميكروبي كه ماكروملكول هاي حاوي پروتئين هستند و همانند آنتي بيوتيك ها توسط برخي از ميركوارگانيسم ها توليد مي شود و اثر بازدارندگي و گاهي كشندگي بر ميكروارگانيسم ها دارند، اما بر خلاف آنتي بيوتيك ها اين اثرات را فقط بر وابستدگان نزديك يك گونه و يا سوش هاي مختلف همان گونه اعمال مي كنند. استفاده از اين مواد پروتئيني در مواد غذايي مصرفي انسان مشكلي ايجاد نمي كند و تاكنون گزارشي در مورد محدوديت استفاده از اين مواد وجود ندارد.

شناخته شده ترين باكتريوسين ها نايسين است كه به طور وسيعي همراه با مواد غذايي استفاده مي شود. توليد اين پلي پپتيد به صورت طبيعي و به وسيله نژادهاي خاصي از لاكتوكوكوس لاكتيس توليد شده و طيف وسيع بازدارنده بر باكتري هاي گرم مثبت دارد. نايسين ها در غشاي پلاسمايي گرم مثبت ها شكاف ايجاد مي كنند. بدين ترتيب اجزاي سيتوپلاسمس به خارج تراوش كرده و توانايي انتقال مواد در غشاي پلاسمايي از بين مي رود. از ويژگيهاي مطلوب نايسين مي توان به پايداري در محيط اسيدي، عدم سميت، پايداري حرارتي و پايداري در طي نگهداري و هضم در اثر آنزيم هاي دستگاه گوارش اشاره كرد. مهمترين كاربرد صنعتي نايسين ممانعت از رشد اسپورها در محصولات فرايند شده توسط حرارت به ويژه در پنيرهاي فرايند شده و مواد غذايي كنسرو شده است. البته در شماري از كشورها نايسين در محصولاتي نظير خامه غليظ و سوپ هاي پاستوريزه استفاده مي شود.

علاوه بر نايسين، ناتامايسين و پديوسين نيز به عنوان عوامل ضد ميكروب كاربرد دارند. كه ناتامايسين بر كپك و مخمر مؤثر است اما تاثيري بر باكتري ها ندارد. بنابراين به استناد از مطالب ذكر شده و كاربرد اين تركيبات ضد ميكروبي در پنير و خامه، توصيه مي گردد در دسر توليدي جهت جلوگيري از رشد باكتري، كپك و مخمر از نايسين و ناتامايسين استفاده گردد.

منبع: طلوعي، ه.، مهتدي نيا، ج. 1389.  شيوه هاي نوين بسته بندي مواد غذايي. انتشارات آموزش و ترويج كشاورزي.

 

 

  
پنج شنبه 13 تیر 1392
 بهاره صحرائيان

بكارگيري بسته بندي هاي ضد ميكروبي در محصولات لبني به ويژه پنير با اثر بازدارنگي بر قارچ ها و برخي باكتري هاي لاكتيكي، به افزايش ماندگاري محصول كمك مي كند. تا كنون تأثير برخي تركيبات ضد ميكروبي نظير نابسين، لاكتيسين، اسيد بنزوئيك بر مهار رشد ميكروبي در انواع گوناگون پنير نظير گودا و كاممبرت مورد بررسي قرار گرفته است. بنابراين با استناد به اين تحقيقات و نوع دسر توليدي كه در آن از چند محصول لبني نظير خامه و  پنير خامه اي استفاده گرديده است، پيشنهاد مي گردد به سراغ بسته بندي هاي ضد ميكروبي به منظور افزايش ماندگاري محصول و جلوگيري از رشد كپك بايد رفت.

Ahvenainen, R. 2003. Novel Food Packaging Fodd Techniques. New Yourk, Woodhead Publishing.

 

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)