English / Persian
امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
روش های بهبود کیفیت چای کیسه ای , قهوه فوری و پودر های نوشیدنی
شهرک فناوری
گروه کارخانجات پارت لاستیک
دپارتمان طراحی گرافیک کلینیک بسته بندیکانال تلگرام کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایرانافزایش ماندگاری محصولات غذایی - فیلم های پلاستیکی چندلایهفودصنعت

آمار بازدیدکنندگان

کاربر گرامی :  شما می توانید سئوالات مورد نظر خود را در زمینه های متنوع بسته بندی ازطریق منوی تماس یا ما به این

 کلینیک منعکس و پاسخ های متعدد در خصوص سئوال مطروحه را از طریق همین سایت مشاهده فرمائید

جمعه 20 دی 1392
 علیرضا ریاضی

چای کیسه ای

امروزه، چای کیسه ای محبوب ترین فرم بسته بندی خرده فروشی شده است و توسعه قابل توجهی در زمینه بهبود کاغذ بافتی (Tissue paper ) برای این نوع بسته بندی، با این نگاه که کاغذ مقاوم به رطوبت مورد نیاز می باشد، انجام شده است. هنگامیکه کیسه های چای پرشد، بایستی درون بسته بندی که ممانعت کافی نسبت به بخار آب دارد نظیر کارتن های کاغذی دارای یک لایه PP یا RCF قرار گیرند. بدلیل اینکه رطوبت اولیه چای به میزان 4-3 درصد می باشد، نیاز جدی به ممانعت کننده خوبی نسبت به بخار آب بمنظور جلوگیری از افزایش نسبتا سریع رطوبت می باشد.

اگرچه زمانیکه چای میزان زیادی رطوبت جذب نمود، ارزش بازاری آن هنوز مشابه چایی است که در مقابل رطوبت حفظ می شود، می توان نتیجه گرفت که محتوی رطوبت به تنهایی منجر به فساد چای نمی شود. در مقایسه با عامل محتوی رطوبت، محتمل تر است کاهش میزان ترکیبات شیمیایی مختلف عامل به پایان رسیدن زمان نگهداری چای باشد. بوضوح بخش فرار چای سیاه کاهش کلی حین نگهداری دارد که توسط جذب آب و توسط نگهداری در دماهای بالا تشدید شده است.

قهوه فوری

تولید قهوه فوری شامل جدا سازی ترکیبات محلول درآب، فیلتر نمودن و خشک نمودن آن معمولا با خشک کردن اسپری یا خشک نمودن انجمادی می باشد. روغن حاصل از قهوه خرد شده فشرده به منظور بهبود عطر،مجددا به محصول اضافه و  با مواد جامد خشک مخلوط می شود. اگرچه آزاد شدن CO2 ندرتا مشکلی جهت ملاحظه در بسته بندی محصول فوری است، جذب رطوبت، اکسیداسیون، و بیاتی خصوصا بخاطر سطح افزایش یافته و ساختار حفره دار ذرات، مشکلات مهمی برای پیدا نمودن راه حل می باشند. موضوع مهم دیگر برای بسته های قهوه فوری، مشابه با قهوه خرد شده، این است که هردو میزان کمی باقیمانده O2 دارند. بنابراین، وارد نمودن گاز خنثی بعنوان راه حلی امید بخش برای تضمین افزایش ماندگاری محصولات فوری مطرح شده است.

فرآورده های فوری اغلب در قوطیها و ظروف شیشه ای بسته بندی می شوند، قبل از اتصال درب، گاز وارد این بسته ها      می شود. دیافراگم از کاغذ مومی یا فویل آلومینیوم ساخته می شود تا خواص ممانعت کنندگی رطوبتی و گازی را بهبود بخشد. رقیب فعلی برای ظرف شیشه ای، ظرف پلاستیکی می باشد که بعلت سبکتر بودن وزن ، نشکن بودن و داشتن هزینه کمتر حایز مزیت در نظر گرفته می شود.

اثبات شده است که وارد نمودن گازهای خنثی نظیر آرگون و زنون به تنهایی یا بصورت مخلوط بیشتر از یک گاز، در کاهش اکسیداسیون قهوه برای بیشتر از یکسال بسیار موثر است. کارایی این گازها بهتر از N2 و CO2 می باشد.

 

منبع:

 

Arvanitoyannis, I.S. Miscellaneous Foods (coffee, tea, beer, snacks). In Modofied atmosphere and active packaging technologies. Arvanitoyannis, I.S.  CRC press, Boca Raton, USA, 2012, 599-624.

  
شنبه 18 خرداد 1392
 سید امیر توکلی لاهیجانی

به منظور بهبود کیفیت چای کیسه ای می توان به پارامترهای موثر همچون کیفیت چای-اندازه ذرات چای-نوع کاغذ فیلتر-اسانس های روغنی یا پودری اشاره کرد

با کاهش اندازه ذرات چای می توان به بهبود رهایش مواد طعم زا و رنگ کمک کرد. بطوری که با توجه به اندازه ذرات اولیه چای امکان استفاده از سیستم های خرد کن و آسیاب در این رابطه اهمیت دارد

نوع کاغذ فیلتر مورد استفاده نیز در انتقال آب به داخل کیسه چای تاثیرگذار است. طراحی و استفاده از بسته هایی با اشکال هندسی مختلف بر بهبود انتقال آب بسیار مهم است. 

مقدار چای در انواع کیسه ای در حدود ۱.۵ تا ۲ گرم است. نسبت وزن به حجم کیسه باید به گونه ای باشد که تراکم چای داخل کیسه بعد از خیس شدن بر انتقال آبه داخل بسته اثر سو نداشته باشد.

امروزه کیسه هایی از جنس ابریشم و کیسه هایی بر پایه نشاسته ذرت برای این منظور استفاده می گردد

بسته بندی ثانویه هر عدد چای کیسه ایی در کیفیت ظاهری و بهداشتی اهمیت دارد اما حجم سرمایه گذاری اولیه را افزایش می دهد

  

جستجوی پیشرفته

کتب و مقالات علمی
صنایع بسته بندی و غذایی

خبرنامه: ثبت ایمیل

فرش پلاس( بسته بندی میوه و سبزی)